Naj spomnimo, da se je z letošnjim davčnim letom dvignil prihodkovni limit, določen kot pogoj za ugotavljanje davčne osnove z upoštevanjem normiranih odhodkov. Tako je davčni zavezanec lahko normiranec, če v koledarskem letu pred davčnim obdobjem, za katero uveljavlja ugotavljanje davčne osnove z upoštevanjem normiranih odhodkov, njegovi prihodki ne presegajo 50.000 eurov in po novem tudi zavezanci, katerih prihodki ne presegajo 100.000 eurov, pod pogojem, da je bila pri zavezancu obvezno zavarovana vsaj ena oseba za polni delovni čas neprekinjeno najmanj pet mesecev.
V praksi prihaja do primerov, ko je zavarovanec ali pri njem zaposlena oseba sicer zaposlena za polni delovni čas, vendar ne v celoti iz naslova opravljanja dejavnosti ali zaposlitve.
· Oseba, ki je pri zavezancu obvezno zavarovana za pokojninsko in invalidsko zavarovanje za polni delovni čas neprekinjeno najmanj pet mesecev in je družbenica ali družbenik oziroma delničar gospodarske družbe, ustanovljene v skaldu s predpisi v republiki Sloveniji in je poslovodna oseba, ki je zavarovana na podlagi 16. člena Zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju – ZPIZ-2, se ne šteje za polno zavarovanje.
· Oseba, ki je pri zavezancu obvezno zavarovana za pokojninsko in invalidsko zavarovanje za polni delovni čas neprekinjeno najmanj pet mesecev, zaposlena pri zavezancu in nastopi materinski in starševski dopust (porodniški dopust), ter je pri zavezancu obvezno zavarovana za polni delovni čas v skladu z ZPIZ-2, se šteje za polno zavarovanje.
· Oseba, ki je pri zavezancu obvezno zavarovana za pokojninsko in invalidsko zavarovanje za polni delovni čas neprekinjeno najmanj pet mesecev in je pri zavezancu zaposlena za 4 ure, za preostale 4 ure pa prejema pokojnino, se ne šteje za polno zavarovanje.
· Oseba, ki je pri zavezancu obvezno zavarovana za pokojninsko in invalidsko zavarovanje za polni delovni čas neprekinjeno najmanj pet mesecev in je upravičena do sorazmernega dela plačila prispevkov za socialno varnost ali do sorazmernega dela delnega plačila za izgubljeni dohodek zaradi dela s krajšim delovnim časom zaradi starševstva, se ne šteje za polno zavarovanje.
Dilema glede prenehanja izpolnjevanja pogojev
Prihodkovni limit se preverja za vsako posamezno leto posebej po pogojih, ki se uporabljajo za davčno leto, za katero se ugotavlja izpolnjevanje pogojev za ugotavljanje davčne osnove z upoštevanjem normiranih odhodkov. Izpolnjevanje pogojev za davčno leto 2015 se bo preverjalo po pogojih, veljavnih v davčnem letu 2015 (po sprejetju sprememb). Na podlagi tega velja, da zavezanec lahko v letu 2015 ugotavlja davčno osnovo z upoštevanjem normiranih odhodkov pod pogojem, da je pri zavezancu v koledarskem letu 2014 vsaj ena oseba obvezno zavarovana za polni delovni čas neprekinjeno vsaj pet mesecev. Zavezanec, ki dve zaporedni davčni leti ne izpolnjuje pogojev, mora v davčnem letu ugotavljati davčno osnovo na podlagi dejanskih prihodkov in odhodkov.
Vir: DURS: Dileme normirani odhodki