Posamezniki, ki opravljajo osebno dopolnilno delo bodo od 1.1.2015 dalje obvezno pokojninsko in invalidsko zavarovani ali (če so obvezno zavarovani že drugje) zavarovani za poškodbe pri delu in poklicne bolezni. Poleg zavarovanja pa novost preprečuje sivo ekonomijo in delo na črno. Delo lahko opravlja vsak, ki je v delovnem razmerju, brezposeln ali upokojen.
Kaj šteje kot osebno dopolnilno delo?
Občasna pomoč v gospodinjstvu, varovanje otrok, nabiranje in prodaja gozdnih sadežev in zelišč ter druga manjša dela, izdelovanje izdelkov domače in umetne obrti ter njihova prodaja in podobno.
Novost osebnega dopolnilnega dela je vrednotnica v vrednosti devetih evrov. Znesek pokrije naročnik ali izvajalec, odvisno od vrste dela oziroma znanosti naročnika. Od tega zneska bo sedem evrov namenjenih za pokojninsko zavarovanje, dva evra pa za zdravstveno zavarovanje. Ena vrednotnica bo osebi, ki opravlja osebno dopolnilno delo prinesla en dan pokojninske dobe. Vrednotnico bo možno kupiti preko spletnega portala ali na upravni enoti.
Posameznik mora osebno dopolnilno delo pred začetkom opravljanja javiti pri Agenciji Republike Slovenije za javnopravne evidence in storitve (AJPES). Priglasi pa ga lahko le če njegovi letni prihodki ne bodo presegali minimalne letne plače iz preteklega leta. To lahko stori preko portala ali na upravni enoti. Svoje dohodke je nato dolžan trimesečno napovedovati pri davčnem uradu. Od 1.1.2015 bo na voljo javen in brezplačen seznam podatkov o osebah, ki opravljajo tovrstno delo.
Ključni namen vpeljave vrednotnic je preprečevanje sive ekonomije in preprosta ureditev osebnega dopolnilnega dela, poleg tega pa tudi večja varnost tistih, ki ga opravljajo.
Vir: - AJPES: Osebno dopolnilno delo
- Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti: Osebno dopolnilno delo po 1.1.2015